Hur kan jag stötta mitt flerspråkiga barn?

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”Row” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” use_custom_gutter=”off” padding_mobile=”on” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” make_equal=”off” background_color_1=”#2ea3f2″ column_padding_mobile=”on” custom_padding=”10px|10px” background_color=”#2ea3f2″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”dark” text_orientation=”left” text_font_size=”24″ background_color=”#2ea3f2″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_margin=”||0px|” custom_padding=”|20px|0px|20px”]

HUR KAN JAG STÖTTA MITT FLERSPRÅKIGA BARN?

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”dark” text_orientation=”center” background_color=”#2ea3f2″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Så här kan du som förälder gynna ditt flerspråkiga barns språkutveckling

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”on” width_unit=”on” custom_width_px=”60%” use_custom_gutter=”off” padding_mobile=”off” allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” make_equal=”off” column_padding_mobile=”on”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

  • Använd det språk som faller sig naturligt och som du bäst behärskar – normalt är det modersmålet. Undvik att blanda modersmålet med andra språk när du pratar med barnet. Håll kvar vid modersmålet även om barnet inte svarar på svenska. Låt barnet självt bestämma vilket språk det vill använda.
  • Föräldrar som pratar olika språk, kan hålla kvar vid sitt modersmål i samtal med barnet. Även här underlättar det med klara regler: “mamma pratar så här och pappa så, när vi sitter vid middagsbordet pratar vi så här”.
  • Kanske kommer ditt barn i en speciell utvecklingsfas inte att vilja prata svenska, trots att det förstår svenska. Om du konsekvent håller kvar vid modersmålet, lär sig barnet genom att lyssna – och kommer med stor sannolikhet att återgå till att tala svenska senare. Oroa dig alltså inte!
  • Stöd och uppmuntra barnet och låt det glädjas över sina framgångar – tex. genom att berätta ur vardagen, lyssna, titta på bilderböcker, läsa rim, sjunga, läsa eller höra sagor.
  • Skapa regelbundet möjligheter där barnet måste använda svenskan utan extern språkhjälp (lek och utbyte med andra svenska barn, besök hos släkten i hemlandet etc.).

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Scroll to Top